“ضمیر کابلوف ، نماینده ویژه رئیس جمهور پوتین در افغانستان میگوید؛ طالبان وقتی خود را امارت اسلامی افغانستان معرفی می کنند، و ادعا میکنند که نماینده افغانستان هستند. بنابراین ، هیچ دولت دیگری قابل بحث نیست. ما طالبان فعلی را به عنوان یک جنبش نظامی – سیاسی که بخشی جدایی ناپذیر از افغانستان است به رسمیت می شناسیم.”

“کابلوف روز سه شنبه به اسپوتنیک ، یک خبرگزاری روسی گفت؛ من واضح گفته میتوانم که روسیه طالبان را به رسمیت رهبر افغانستان نمی شناسد. ما از افغانها از جمله طالبان به عنوان بخشی از کشور میباشند میخواهیم که در مورد تشکیل یک دولت در آینده به توافق برسند. این به افغانها تعلق دارد که بعد از توافق سیاسی چگونه دولتی را میخواهند.”

دیپلمات روسی تلاش ها را در قطر به عنوان گفتگوی میان افغانها رد کرد و آن را فقط آمادگی برای آغاز مذاکرات داخل افغانستان میداند.

وی تایید کرد که مذاکرات صلح بین افغانستان و طالبان در قطر متوقف شده است، و میگوید که این مذاکره نیست و فقط ارتباط بین خود افغانها میباشد.

کابلوف معلوم کرد که طالبان در مسکاو به آنها گفته است که نظریه مذاکره با هیئت کابل را ندارند، با این استدلال که رییس جمهور غنی به هئیت افغانها دستور داده است تا مذاکره ها به هم بخورد.

وی از آمادگی مسکاو برای میزبانی مذاکرات “میان افغانها” خبر داد. و میگویند؛ “ما باید در این زمینه با شرکای دیگر نیز مشورت کنیم. اما ما به مکانیسم دیگری نیاز داریم که دو سال قبل با پیش قدمی ایالات متحده آمریکا شکل گرفته بود و ما از آن پشتیبانی کردیم. ما باید یک گروه متشکل از ایالات متحده، روسیه، چین، ایران و پاکستان را داشته باشیم. “

وی گفته است؛ “من از طرف رهبری خود مأمور شده ام كه گفتگوهای داخل افغانستان را تسهیل كنم. من با زلمی خلیل زاد نماینده آمریکا توافق کردیم تا مذاکرات در مسکاو صورت گیرد. من از شرکای ایرانی خود نیز دعوت کرده ام و امیدوارم پاسخ مثبت از آنها دریافت کنیم.

وی گفته است که دولت افغانستان و طالبان در این گروه قرار نخواهند گرفت.

شما باید انعطاف پذیر باشید. قسمیکه آمریکا در امضای توافق نامه صلح با طالبان انعطاف نشان دادند، اما آنها اصرار داشتند که واشنگتن طالبان را به عنوان امارت اسلامی به رسمیت نشناسند. این یک بازی است و ما می دانیم که چگونه این بازی را انجام دهیم. نکته آخر پایان دادن به خونریزی در افغانستان است. ما مستقیماً به طالبان گفتیم که سخنرانی های طولانی درباره امارات اسلامی را نمیخواهیم زیرا این امر مانع گفتگوها می شود

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here