Pak Afghan Youth Forum PAYF

منابع کاخ و شورای عالی مصالحه ملی گفته اند که کنفرانس احتمالی پاکستان نهایی نشده است، اما هر دو طرف در مورد آن بحث کرده اند. پاکستان به احتمال زیاد میزبان صلح افغانستان است. طبق منابع تلاش ها برای برگزاری این رویداد در سطح بالایی بین دولت افغانستان و طالبان ادامه دارد و قرار است در آینده نزدیک برگزار شود. طالبان گفته اند که از هیچ کنفرانسی آگاهی ندارند. در دوحه، دو جلسه در دو هفته گذشته بین مذاکره کنندگان از هر دو طرف برگزار شده است. مذاکره کنندگان به طلوع نیوز گفته اند که جلسات باید ادامه یابد۔

طاهر خان یک روزنامه نگار پاکستانی گفت: “پاکستانی ها می گویند که درخواستی از مقامات افغان برای سازماندهی دیداری همراه با طالبان برای آنها فرستاده شده است، اما تا کنون توافقی در این مورد صورت نگرفته است، و فکر نمی کنم که در آینده نزدیکی نیز امکان پذیر باشد.” در جریان خروج نیروهای ایالات متحده و ائتلاف از افغانستان، بخش های  از این کشور شاهد درگیری های سنگین بین نیروهای دولتی و طالبان بوده است. این امر مردم را با نگرانی در مورد آینده کشور روبرو کرده است، زمانی که تمام نیروهای خارجی افغانستان را ترک خواهند کرد. با این حال، دبیر کل ناتو جنرال جنس استالالنبرگ در یک کنفرانس خبری با نخست وزیر استیونی، کاجا کالاس در روز سه شنبه گفت که ناتو همچنان متعهد به همکاری خود با افغانستان است۔

:نقش پاکستان در روند صلح افغانستان

پاکستان اخیرأ تلاش های متعددی برای مذاکره با دولت افغانستان و طالبان درباره روند صلح داشته است. طبق منابع هیأتی از پاکستان برای دیدار با مقام های افغان به روز سه شنبه به کابل سفر کرده است. وزیر خارجه حنیف اتمر گفت:” یک هیئت پاکستانی به اینجا آمد ، این هیئت چندین تعهد را انجام داد ، در حال حاضر ما این توافقات را روی میز داریم. “محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه افغانستان روز سه شنبه در مورد سفر اخیر هیئت عالی رتبه پاکستانی به کابل صحبت کرد. وی گفت که دو طرف در مورد روند صلح در افغانستان به توافق رسیدند ، اما اکنون دو کشور باید اقدامات عملی را برای گسترش همکاری های دو جانبه در مورد صلح در افغانستان انجام دهند. این در حالیست که نظر به منابع ایالات متحده قصد دارد یک پایگاه نظامی بیرون از مرز افغانستان برای پشتیبانی از نیروهای امنیتی این کشور بسازد و پاکستان برای اقدام چراغ سبز نشان داده است. از طرف دیگر مقامات افغان از پاکستان خواهان فشار بیشتر بر طالبان شده اند، تا این گروه دوباره به میز مذاکرات بر گردد۔

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here