Pak Afghan Youth Forum PAYF

واشنگتن: پاکستان روز سه شنبه به ایالات متحده اطمینان داد که به پشتیبانی خود از روند صلح افغانستان ادامه خواهند داد

در جلسه توجیهی خبری بعد از ظهر روز دوشنبه ، وزارت امور خارجه ایالات متحده بار دیگر از همسایگان افغانستان خواست تا از روند حمایت کنند ، و به آنها یادآوری کرد که ادامه هرج و مرج در افغانستان به ویژه برای آنها مضر است. اسد مجید خان ، سفیر ایالات متحده پاکستان ، این اطمینان را هنگام دیدار با قانونگذاران آمریکایی در واشنگتن اعلام کرد۔ وی همچنین در اظهارات خود اظهار داشت كه اسلام آباد تمایل خود را برای ایجاد یك رابطه گسترده و مستقل با ایالات متحده تأكید كرده است۔ ژنرال قمر جاوید باجوا ، رئیس ارتش ، روز دوشنبه از کابل دیدار کرد و در جریان ملاقات با رئیس جمهور اشرف غنی ، از حمایت پاکستان برای مذاکرات سیاسی با طالبان پیشنهاد کرد. ژنرال باجوا در این دیدار ژنرال سر نیک کارتر رئیس ستاد دفاع انگلیس همراه بود۔

گزارش های اخیر رسانه ها حاکی از آن است که اسلام آباد تلاش های خود را برای ترغیب طالبان به آتش بس و ادامه گفتگوهای خود با دولت افغانستان شدت بخشیده است. در جلسه توجیهی خبری وزارت امور خارجه ، ند پرایس ، سخنگوی طالبان و دولت افغانستان را ترغیب کرد تا به طور جدی در روند صلح درگیر شرکت کنند تا مانع از این شود که گروه شبه نظامی داعش وضعیت وخیم دیگری را در کشور جنگ زده ویران کند۔

:چالش ها و نقش جامعه جهانی در مذاکرات صلح بین افغانستان

اولین چالش ، عقب نشینی آمریکا است. فراموش نکنیم که ایالات متحده به دلیل حادثه 11 سپتامبر که آغاز تروریسم مدرن و ظهور القاعده به عنوان یک تهدید جهانی بود ، به نیروهای خود حمله و سپس در افغانستان مستقر کرد. چالش دوم روایت طالبان از حکومت اسلامی است۔ همانطور که رفتار آنها نشان می دهد آنها درباره سیستم حکمرانی در کشور دارای همان دیدگاه هستند ، آنها بر امارات اصرار دارند و مخالف جمهوری هستند. و آخر اینکه، دولت افغانستان از هرگونه مشارکت استقبال خواهد کرد اما باید از قبل تنظیم و با دولت افغانستان در مورد آن گفتگو شود۔

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here