حداقل 11 نفر از اعضای مجلس نمایندگان ایالات متحده نامه ای به رئیس جمهور بایدن در مورد “منافع و آرمان های پایدار نوشتند که باید برای هدایت تلاش های آمریکا در افغانستان ادامه یابد حتی اگر نیروهای مسلح به مأموریت خود در این کشور پایان دهند”۔

نمایندگان مجلس اظهار امیدواری کردند که رئیس جمهور بایدن همچنان به صراحت بیان کند که سیاست آمریکا در افغانستان اطمینان از بقا و موفقیت آن دولت و نیروهای دفاع ملی و امنیتی افغانستان و ایستادن در کنار آن افغانانی است که “جان خود را به شرط بستن آینده ایالات متحده به آنها قول داد. ” قانون گذاران ذکر کردند که توانایی نیروهای امنیتی افغانستان تعیین می کند که آیا طالبان موفق می شوند “حکومت قرون وسطایی را بر 40 میلیون نفر از مردم افغانستان تحمیل کنند؟” آیا القاعده و داعش در آنجا مقدس تروریست ها را دوباره برقرار می کنند؟ و اینکه آیا این کشور بار دیگر درگیر جنگ داخلی است؟ ” قانونگذاران گفتند: “اگر چشم انداز یک حل و فصل صلح آمیز در افغانستان وجود داشته باشد ، علاوه بر این ، فقط پس از اینکه ارتش افغانستان به طالبان نشان داد که شورش آنها در میدان جنگ پیروز نخواهد شد ، اتفاق خواهد افتاد.” آنها گفتند که با توجه به اهمیت فوق العاده ارتش افغانستان و سرمایه گذاری بین المللی چند ساله در توسعه آن ، “ما به یک استراتژی برای حفظ شرکای نظامی افغان خود پس از از بین رفتن نیروهای خودی نیاز داریم.” آنها همچنین گفتند که افغانها مدت طولانی است که طوفان سنگین مبارزه با تروریسم در کشورشان را متحمل شده اند ، آنها به شدت به فعالان آمریكایی و بین المللی از جمله اطلاعات ، دارایی های نظارتی و شناسایی و نگهداری و تعمیر تجهیزات خود وابسته هستند. این قانون گذاران نوشتند: “در حالی که بیشتر این کارها توسط پیمانکاران انجام می شود ، توافق طالبان و ایالات متحده نیز خروج آنها را وادار می کند” ، همچنین گزارش هایی وجود دارد که ترکیه در حال بررسی نیروهای امنیتی آنها است که در حال حاضر از کابل بین المللی محافظت می کنند فرودگاه۔

وی افزود: “ما می توانیم از بودجه مداوم ایالات متحده برای كمك به افغانستان در حفظ توانایی های نظامی مهم حمایت كنیم. همانطور که می دانید ، توافقنامه طالبان و ایالات متحده ایالات متحده را از استخدام پیمانکاران یا اعزام پرسنل یکنواخت برای کمک به افغانها توسط ایالات متحده منع می کند “، قانونگذاران گفتند۔

نمایندگان مجلس معتقدند که دولت افغانستان همچنان مجاز است پیمانکاران خود را استخدام کند۔

قانون گذاران آمریکایی گفتند که طالبان به تلاش های خود برای حذف دولت افغانستان با زور ادامه می دهند ، افزود که زمان آن رسیده است که رویکرد سختگیرانه تری را علیه حامیان بین المللی خود از جمله تحریم های احتمالی در نظر بگیریم۔

این در حالی است که ایالات متحده پس از 20 سال تعامل نیروهای خود را از افغانستان آغاز کرده است. زلمای خلیل زاد ، فرستاده ویژه امریکا ، روز سه شنبه گفت که پیش بینی اینکه طالبان پس از خروج کامل آمریکا به سرعت نیروهای افغان را تسخیر کرده و کابل را فتح خواهند کرد ، بدبینانه نیست۔

خلیل زاد به گزارش کمیته امور خارجه مجلس به نقل از AP ​​، گفت: “من شخصاً معتقدم که اظهاراتی مبنی بر اینکه نیروهای آنها از هم پاشیده می شود و طالبان با کوتاه مدت تسلط خواهند یافت اشتباه است”۔

خشونت ها حتی پس از آتش بس سه روزه از 12 مه تا 15 مه در کشور همچنان پابرجا مانده است. وزارت دفاع گزارش داد که درگیری ها در 18 استان فقط یک روز پس از پایان آتش بس صورت گرفته است۔

خلیل زاد گفت که دولت افغانستان و طالبان باید سهم خود را در روند صلح انجام دهند. وی بر لزوم نقش پاکستان در تلاش های صلح در افغانستان تأکید کرد۔

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here