زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه ایالات متحده در امور صلح افغانستان بار دیگر از رهبران سیاسی افغانستان و گروه طالبان خواسته است تا بر سر حل مسالمت آمیز جنگ در این کشور توافق کرده و از تکرار «اشتباهات گذشته» خودداری کنند۔

خلیلزاد روز پنجشنبه و تقریباً سه هفته پس از افتتاح مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان به دوحه رسید و با تیم مذاکره‌کننده طالبان گفتگو کرد۔

او در مصاحبه‌ای با شبکه NPR گفت که این واقعیت که افغان‌ها برای اولین بار در 42 سال گذشته در پشت میز مذاکره نشسته‌اند ، لحظه امید و فرصت است۔

انتظار می رود پیشرفت در مذاکرات ‘: خلیل زاد در تور دوحه

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه ایالات متحده در امور صلح افغانستان روز چهارشنبه در حالی که دو تیم مذاکره کننده افغان در تلاش هستند تا طرزالعمل و اصول مذاکرات را نهایی کنند، عازم دوحه شد۔

خلیلزاد در توئیتر خود نوشت: «به دوحه و منطقه بر می‌گردم تا با شرکای خود در مذاکرات صلح تحت رهبری افغانستان و چشم انداز تقویت روابط منطقه‌ای، تجارت و توسعه به دنبال صلح دیدار کنم»۔

وی همچنین گفت که جامعه جهانی و مردم افغانستان نظاره‌گر هستند و انتظار دارند هردو تیم مذاکره کننده به پیشرفت‌هایی دست یابند۔

خلیلزاد در توئیتر خود نوشت: «مردم افغانستان و جامعه جهانی از نزدیک نظاره می‌کنند و انتظار دارند مذاکرات در راستای ایجاد نقشه راه برای آینده سیاسی افغانستان و آتش بس دائمی و جامع پیشرفت داشته باشد»۔

به گزارش طلوع نیوز، منتقدان اظهار داشتند که ممکن است در مذاکرات به میانجی‌گری نیاز باشد؛ زیرا گروه‌های تماس هر دو طرف مذاکرات طی 20 روز گذشته بارها در مورد اصول مذاکرات بحث کرده اند؛ اما به توافق نرسیده اند۔

طرزالعمل مذاکرات بیش از 20 ماده دارد و دو طرف در مورد 18 مورد توافق کرده اند۔

به گفته مذاکره کنندگان دو طرف، دو ماده هنوز مورد مناقشه است.  بنیاد مذهبی مذاکرات و به رسمیت شناختن توافق‌نامه امریکا و طالبان  که در فبروری سال گذشته امضا شد از مسایل اختلافی میان دو طرف است۔

آخرین باری که گروه های تماس هر دو طرف مذاکرات صلح دیدار کردند عصر دوشنبه بود. به گفته مذاکره کنندگان، این جلسه ساعت‌ها به طول انجامید؛ اما نتوانست به توافق در مورد طرزالعمل و اصول مذاکرات منجر شود۔

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here