- Pak Afghan Youth Forum PAYF

وزارت پناهندگان و بازگشت به کشور روز شنبه گفت که بیش از 8000 خانواده در حداقل 5 استان آواره شده اند ، زیرا جنگ در چندین جبهه بین نیروهای دولتی و طالبان شدت گرفته است۔

به گفته آوارگان ، خانواده ها با کمبود سرپناه ، دسترسی به خدمات بهداشتی ، آموزشی و سایر امکانات برای زندگی عادی روبرو هستند۔

بغلان ، هیرمند ، کندز ، قندهار و لغمان پنج ولایتی است که خانواده ها آواره شده اند. درگیری های سنگین در پنج استان اخیر طی چند هفته گذشته به جز سه روز آتش بس از 13 مه تا 15 مه در جریان است۔

“8500 خانواده آواره شده اند. از این رقم ، 3500 خانواده به دلیل خشونت های تازه آواره شده اند. ”” شریف الله شفیق ، رئیس اداره پناهندگان و بازگرداندن بغلان در بغلان گفت۔

در دو هفت روز گذشته در سه ولسوالی بغلان نبردهای سنگین در جریان است. طالبان جمعه شب حملات جدیدی را به سه ولسوالی بغلان آغاز کردند۔

بخشهایی از مرکز ولسوالی بورکا در بغلان به دست طالبان سقوط کرد. این امر منجر به درگیری شدید بین نیروهای دولتی و طالبان شد۔

منابع گفتند که حداقل 10 نفر از اعضای نیروهای امنیتی و 40 طالب در درگیری های جمعه شب در ولسوالی های بغلان مرکزی و نهرین کشته یا زخمی شدند۔

محمد اکبر باریکزی ، والی بغلان گفت ، “یک فرماندار سایه طالبان به نام قاری امرالله در جنگ در منطقه گذرگاه کشته شد”۔

عبدالغفار ، یکی از باشندگان ولسوالی امام صاحب در کندز ، گفت که وی به دلیل درگیری با خانواده اش این ولسوالی را ترک کرده است. به گفته وی ، پسرش در درگیری ها اندام خود را از دست داده و اکنون تحت درمان است. وی افزود که آنها به کمک فوری نیاز دارند۔

“درگیری در امام صاحب شدت گرفته است. 5000 خانواده آواره شده اند. خانه های آنها به پایگاه های نظامی تغییر یافته است. ”گفت محمد یوسف ایوبی ، رئیس شورای ولایتی کندز۔

همچنین در قسمت شرقی کشور ، صدها خانواده از خانه های خود آواره شده اند۔

اوضاع کاملاً متشنج است. ما چیزی برای خوردن نداریم ما هیچ چیز نداریم. “گل محمد ، یکی از اعضای یک خانواده آواره در لغمان ، گفت۔

“ما پناهگاهی نداریم. ما زندگی بدبختی داریم. “نوراحمد ، یکی از اعضای یک خانواده آواره در لغمان گفت۔

دولت متعهد شده است تا به نیازهای خانواده های آواره پاسخ دهد۔

“ما برنامه ریزی کرده ایم تا به هموطنان خود که از خانه های خود آواره شده اند کمک کنیم. ما در حال کار با سازمانهای غیردولتی خارجی هستیم تا نیازهای آنها را برطرف کنیم ، “گفت: سید عبدالباسط حیدری ، سخنگوی وزارت امور پناهندگان و بازگشت۔

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here