ایالات متحده امریکا کمک‌های مالی این کشورا به  نیروهای امنیتی افغانستان افزایش می‌دهد۔

در طرح بودجه دفاعی سال آینده میلادی پنتاگون، سه اعشاریه سه میلیارد دالر برای پرداخت هزینه های نیروهای امنیتی افغانستان در نظر گرفته شده است۔

درحالی حضور بیست ساله ایالات متحده درافغانستان درحال پایان یافتن است اما واشنگتن برپشتیبانی مالی ازنیروهای امنیتی افغان تاکید می ورزد۔

از میان هفت صدو پانزده میلیارد دالر بودجه دفاعی ایالات متحده در سال آینده میلادی، سه اعشاریه سه میلیارد دالر برای پشتیبانی از نیروهای امنیتی افغانستان در نظر گرفته شده است که یک افزایش سه صد میلیون دالر را نشان می دهد۔

آن مک اندرو، مدیر ارشد مالی پنتاگون، گفت: «ما باور داریم با توجه به اینکه ما از افغانستان بیرون  می شویم ، باید از نیروهای امنیتی افغانستان پشتیبانی امنیتی بیشتری ارائه دهیم»۔

افزون برهزینه های نیروهای امنیتی افغان، پنتاگون برای سال مالی  ۲۰۲۲ هشت اعشاریه نه میلیارد دالر برای ماموریت اش در افغانستان درنظرگرفته است که این رقم به خاطر بیرون شدن نیروهای امریکایی تا چند ماه دیگر، چهارمیلیارد کمتر ازپولیست است که در سال ۲۰۲۱ اختصاص داده است۔

در همین حال، جوبایدن رییس جمهور ایالات متحده تاکید می ورزد که هرگاه شبکه  القاعده باردیگر ازافغانستان حمله ها را برامریکا طرح ریزی کند، واشنگتن دربرابر آن اقدام خواهد کرد۔

آقای بایدن گفت: «همانطوری که (ازافغانستان) بیرون می شویم، ما در بازسازی توانایی های مان خواهیم پرداخت ، کاری به ما امکان می دهد در صورت بازگشت  القاعده به افغانستان، آن را بیرون سازیم»۔

او افزود: «بزرگترین تهدید و احتمال حمله از سوی القاعده یا داعش از افغانستان ممکن نباشد. این تهید از پنج منطقه دیگر جهان خواهد بود که به طور قابل توجهی القاعده و سازمان های هراس افگن دیگر از جمله داعش درآنها ،حضور دارند»۔

روند بیرون شدن کامل نیروهای خارجی از افغانستان نزدیک به یک ماه پیش آغاز شد و انتظار می رود تا پیش  از ماه سپتمبر تکمیل گردد۔

جو بایدن ، رئیس جمهور آمریكا ، روز جمعه در یك سخنرانی با تقدیر از ایثار جانبازان جنگ قبل از خروج برنامه ریزی شده در اواخر سال جاری از افغانستان ، گفت آنها به هدف خود در این كشور دست یافته اند – این “جلوگیری از القاعده برای استفاده از افغانستان به عنوان پایگاه از که در آینده به آمریکا حمله کند۔

بایدن خطاب به اعضای خدمات ایالات متحده در آشیانه پایگاه مشترک لانگلی-یوستیس در ویرجینیا ، گفت که ایالات متحده با هدف مشخصی به افغانستان رفت: “برای جلب افرادی که در 11 سپتامبر به ما حمله کردند و جلوگیری از القاعده برای استفاده از افغانستان به عنوان پایه ای که در آینده می توان از آنجا به آمریکا حمله کرد. برای رسیدن به آن هدف – شما به آن هدف رسیده اید۔

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here