وزارت سرمایه گذاری و تجارت خارجی ازبکستان روز چهارشنبه گفت ازبکستان و افغانستان توافق نامه تجارت ترجیحی را تا پایان سال امضا می کنند تا گردش مالی تجارت را 2.5 برابر افزایش دهند. طبق این وزارتخانه ، اجرای این توافق نامه به ازبکستان و افغانستان کمک خواهد کرد تا گردش تجاری بین دو کشور را از 800 میلیون دلار فعلی به 2 میلیارد دلار در سال افزایش دهند۔

این در جریان گفتگوهای سردار عمورزاکوف معاون نخست وزیر ازبکستان و محمد شاکر کارگر رئیس اداره ریاست جمهوری افغانستان در شهر ترمز ، مرکز اداری منطقه سورخندریا اعلام شد. طرف ازبکی همچنین از کارآفرینان افغان برای جستجوی تجارت در منطقه تجارت آزاد “مرکز تجارت بین المللی ترمز” واقع در مرز با افغانستان استقبال می کند. ازبکستان یک خط مرزی کوتاه با افغانستان در جنوب دارد و در پروژه های احیا اقتصادی – اجتماعی و زیرساخت های منطقه ای از جمله راه آهن و خطوط برق این کشور مشارکت داشته است۔

:نقش تجارت بر روند صلح افغانستان

صدها تاجر و بازرگان، نظر به وضعیت بد امنیتی، سرمایه‌های خود را به کشورهای عربی، ترکیه، اوزبیکستان و هند انتقال داده‌اند. نظر به آمار اتاق تجارت و صنایع طی سال جاری تقریبا یک‌هزار تجارت‌پیشه کسب‌وکار خود را از افغانستان بیرون کشیده‌اند. با توافق صلح و امنیت پایدار، شکی نیست که تاجران و سرمایه‌داران دوباره رجعت خواهند کرد. افغانستان سرزمین بکر و دست‌نخورده‌‌یی است که سطح سودآوری بلندتر و بهتری در مقایسه به کشورهای منطقه دارد. از جهت دیگر، بانک جهانی اعلام کرده که مشورت‌ها را در سطوح ملی و بین‌المللی برای چگونگی توسعه اقتصادی در افغانستان پس از توافق احتمالی صلح آغاز کرده است. به گفته بانک جهانی، توافق صلح، زمینه رشد اقتصادی را در افغانستان فراهم خواهد ساخت. هنری کرالی، رییس دفتر بانک جهانی در افغانستان به این باور است که دست یافتن به صلح، زمینه را برای رشد اقتصادی پایدار در افغانستان فراهم می‌سازد۔

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here